Dożynki Gminy Drohiczyn

15 września 2019 r. w Klepaczach odbyły się Dożynki Gminy Drohiczyn. Wspólne świętowanie rozpoczęła Msza Święta w Kościele p.w. NNMP w Ostrożanach oraz Liturgia w Cerkwi św. Kosmy i Damiana w Narojkach.

Kolejnym etapem święta plonów były obrzędy dożynkowe na placu w Klepaczach, podczas których sołectwa Gminy Drohiczyn przekazały kosze z darami dożynkowymi, które poświęcili ks. Krzysztof Matwiejuk, proboszcz Parafii Prawosławnej Świętych Kosmy i Damiana w Narojkach i ks. Piotr Wójcik Proboszcz Parafii p.w. NNMP w Ostrożanach. Starostowie dożynek, Państwo Marta i Krzysztof Kryńscy z Klepacz, przekazując Burmistrzowi bochen chleba wypieczony z tegorocznego ziarna wyrazili nadzieję, by chleba nigdy nie zabrakło w żadnej z polskich rodzin, po czym wszyscy uczestnicy uroczystości podzielili się chlebem. Na dożynkowej scenie zaprezentował się zespół Kalina z Żurobic, Klub Tańców Polskich „Krajka” z Drohiczyna, Chór Seniora „Jesień”, Mateusz Borzym, Kabaret „No i Co” i Kapela „Kłosy” z Ciechanowca.

Imprezę zakończyła zabawa z zespołem Unikat z Siemiatycz. Podczas Dożynek odbyły się także konkursy na Najładniejsze Stoisko Dożynkowe i Najlepsze Ciasto Dożynkowe. Zdaniem Jury najładniejsze stoisko przygotowało sołectwo Minczewo, wyprzedzając Bryki i Sieniewice. W konkursie na najlepsze ciasto I miejsce zajęła Joanna Mańko za ciasto Pychotka, II miejsce przypadło Teresie Pietrasiuk za Ciasto drożdżowe z kapustą i pieczarkami, III zaś Joannie Miszczuk, która przygotowała Marcinka. Podczas Dożynek odbył się także Turniej Sołectw „O Puchar Burmistrza Drohiczyna. Wystartowali w nim reprezentanci 8 miejscowości Gminy Drohiczyn: Klepacz, Lisowa, Łopusza, Miłkowic Paszek, Sadów, Bryk, Smarklic i Minczewa. Triumfowali mieszkańcy Smarklic i zgodnie z regulaminem to właśnie w tym sołectwie odbędą się przyszłoroczne Dożynki Gminy Drohiczyn.