Historia Drohiczyna

25 listopad 2014

II wojna światowa boleśnie dotknęła  Drohiczyn. Po agresji Niemców na Polskę w 1939 roku, 27 września rozeszła się wieść, że w mieście są bolszewicy. Na mocy paktu Ribentrop – Mołotow, na rzece Bug ustanowiona została granica i pas graniczny w promieniu 750m od rzeki. Ludność cywilna została ze strefy granicznej przymusowo usunięta, na tym obszarze znalazły się wszystkie świątynie drohickie, a wiele cennych zabytków architektury drewnianej zniknęło bezpowrotnie. Tutejsza społeczność bała się zsyłki na Sybir, czy do łagrów w mroźnych rejonach Rosji.  Sowieci wzdłuż linii rzeki budowali umocnienia linii Mołotowa tzw. bunkry.

kosciolspalonySowieccy okupanci największych zniszczeń dokonali w obiektach sakralnych, dewastując piękne barokowe wnętrza kościoła p.w. Trójcy Przenajświętszej, kościoła pofranciszkańskiego, świątyni zakonnej Benedyktynek, oraz cerkwi Św. Mikołaja Cudotwórcy. Gdy w 1941r. okupację sowiecką zastąpiła niemiecka, niewiele było w Drohiczynie do niszczenia. Rozpoczęły się łapanki na wywóz młodych ludzi na roboty do Niemiec.
Latem 1944r. napierające od wschodu oddziały sowieckie weszły do miasta. Niemcy, nie stawiali oporu. Wycofując się, wysadzili lokalną elektrownię i młyn. Życie w mieście zaczęło normalizować się. Jednak represje w stosunku do ludzi, przede wszystkim żydów, spowodowały powrót do konspiracji. Przez długie lata stalinowskie, jak i po 1956r., Drohiczyn uważany był za największe na Podlasiu środowisko reakcji.

W pierwszych latach powojennych, Drohiczyn wciąż nie posiadał praw miejskich. Usilne starania społeczności, przywróciły je mu ponownie w styczniu 1948r. Dokonano elektryfikacji miasta, reaktywowano orkiestrę strażacką. W 1957r. miasto staje się siedzibą Kurii Biskupiej (wówczas pińskiej).

 1. Początki grodu Drohiczyn
 2. Miasto pod opieką Braci Dobrzynskich
 3. Koronacja w Drohiczynie
 4. Drohiczyn u progu rozkwitu
 5. Drohiczyn stolicą województwa podlaskiego
 6. Drohiczyn traci prawa miejskie
 7. Okres I Wojny Światowej
 8. Okres II Wojny Światowej
 9. Żydzi w Drohiczynie
 10. Drohiczyn stolicą diecezji
 11. Legendy drohickie
 12. Zabytki Drohiczyna
 13. Chronologia drohiczyńska
 14. Drohiczyn w starej fotografii

MIEJSKO-GMINNY OŚRODEK KULTURY w Drohiczynie:
ul: J.I.Kraszewskiego 13
17-312 Drohiczyn
tel/fax: 85 655 70 69

logo yt logo fb

Copyright © kultura-drohiczyn.pl

Polityka prywatności dotycząca plików Cookies.